Rezonans magnetyczny (MR)

Badanie metodą rezonansu magnetycznego (MR) jest bezbolesną, nieinwazyjną i bezpieczną techniką diagnostyczną. Nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, ale naturalne właściwości magnetyczne ludzkiego ciała.

Opis badania

Rezonans magnetyczny (MR)

Badanie rezonansu magnetycznego (MR) stanowi metodę obrazowania ciała umożliwiającą uzyskanie bardzo szczegółowych obrazów narządów i tkanek w organizmie, bez narażenia na promieniowanie rentgenowskie. Zasada uzyskiwania obrazów MR oparta jest na oddziaływaniu falami radiowymi o różnej częstotliwości na organizm umieszczony w silnym polu magnetycznym (w aparacie MR). W wyniku tego zewnętrznego pola tkanki ciała wytwarzają przez bardzo krótki czas sygnał, który zbierany jest przez detektory i który po przetworzeniu komputerowym pozwala odwzorować poszczególne przekroje ciała jako obrazy tkanek i narządów.

Badanie MR jest bezbolesne i nieszkodliwe dla organizmu. Badania MR stały się preferowaną metodą w diagnozowaniu wielu dolegliwości i zaburzeń dotyczących różnych części ciała. Pozwalają one uzyskać obrazy, które są w stanie wykazać różnice pomiędzy tkankami zdrowymi i zmienionymi chorobowo. Rezonans magnetyczny jest szczególnie przydatny w badaniach mózgu, rdzenia kręgowego, stawów, narządów jamy brzusznej, miednicy mniejszej, gruczołów piersiowych, naczyń krwionośnych i serca. Lekarze wykorzystują badania MR również do diagnostyki stwardnienia rozsianego (SM), a także badań kontrolnych pacjentów z SM. MR znacznie ułatwia także pracę chirurgów przygotowujących się do operacji, którzy mogą dokładnie zapoznać się z lokalizacją zmian. MR stanowi również skuteczne narzędzie w diagnostyce i leczeniu pacjentów onkologicznych, pozwalając na precyzyjne określenie umiejscowienia i rozmiarów guza.

Pobierz Przewodnik po badaniu MR w wersji PDF


Nasze pracownie

Pracownie Rezonansu Magnetycznego

Pracownia w Sosnowcu

ul. Szpitalna 1
41-219 Sosnowiec

w Sosnowieckim Szpitalu Mejskim

Pracownia w Cieszynie

ul. Bielska 4
43-400 Cieszyn

w Szpitalu Śląskim

Pracownia w Mysłowicach

ul. Bytomska 41
41-400 Mysłowice

w Szpitalu nr 2 im. T. Boczonia


Przygotowanie do badania

Zalecenia ogólne

Posiłki

Na 4 godziny przed badaniem pacjent powinien pozostać na czczo (można pić wodę niegazowaną)

Czas trwania

Badanie trwa 15-60 min. W tym czasie należy pozostać nieruchomo w jednej pozycji.

Leki

Osoby, które przyjmują na stałe leki, powinny je zażyć tak jak zwykle. Osoby chore na cukrzycę muszą pamiętać o insulinie.

Metalowe przedmioty

Do pomieszczenia MR prosimy nie wnosić metalowych przedmiotów, a w szczególności telefonów, zegarków i innych urządzeń elektronicznych oraz kart kredytowych.

Ubrania

Przed badaniem należy zdjąć takie przedmioty jak: okulary, biżuteria, zegarek, aparat słuchowy, protezy zębowe.

Rejestracja

Prosimy zgłosić się na badanie 15 minut przed umówioną godziną badania w celu wypełnienia ankiet medycznych

Zalecenia dla badań specjalistycznych

Badanie MR z kontrastem
W przypadku badań wymagających podania środka kontrastowego pacjent proszony jest o wypicie co najmniej 1,5 litra płynów w przeciągu 12 godzin w dniu poprzedzającym badanie.

Badanie MR głowy i MR oczodołów
Osoby wykonujące badania MR głowy prosimy o unikanie mocnego makijażu.


Przeciwwskazania

Bezwzględne

Rozrusznik serca (szczególnie starszego typu), pompa insulinowa, wszczepiony aparat słuchowy, neurostymulatory, klipsy metalowe wewnątrzczaszkowe, metaliczne ciało w oku.

Względne

Metalowe endoprotezy, szwy i ciała obce w innej lokalizacji, pierwszy trymestr ciąży. O wykonaniu badania decyduje lekarz radiolog. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny z Kierownikiem Pracowni.


Dokumenty

Co należy przynieść na badanie?

  • Skierowanie na badanie MR;
  • Dokument tożsamości;
  • Wyniki badań krwi określające poziom kreatyniny (ważne przez 2 tyg.) – w przypadku badań z kontrastem;
  • Wcześniejsze zdjęcia, wyniki badań TK, MR, RTG, USG oraz wypisy szpitalne;
  • Książeczkę zdrowia dziecka (dot. pacjentów do 16 roku życia).

 

Dokumenty do pobrania:

 

Informacje dodatkowe:

  • Pacjent może odebrać wynik osobiście lub upoważniając do tego inną osobę (w dniu badania);
  • Osoba niepełnoletnia powinna stawić się na badanie z prawnym opiekunem;
  • W przypadku badań refundowanych przez NFZ, można zabrać ze sobą dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia zdrowotnego (dziecko książeczkę zdrowia);
  • O ciąży należy poinformować technika lub personel w rejestracji;
  • Pierwszeństwo w przyjęciu na badanie mają pacjenci przyjmowani ze wskazań życiowych. O kolejności przyjęcia decyduje lekarz radiolog.

Przebieg badania

Jak wygląda badanie MR?

Badanie jest bezbolesne, wykonuje je technik elektroradiolog

Badanie trwa od 15 do 60 minut

Pacjent leży wygodnie, najczęściej na plecach

Badaniu towarzyszy zwiększone natężenie hałasu.

W trakcie badania nie można się poruszać

Po badaniu można wrócić do codziennych zajęć


1.
Przed badaniem

Prosimy zgłosić się na badanie 15 minut przed umówioną godziną w celu wypełnienia ankiety medycznej dotyczącej przewlekłych chorób, alergii, przyjmowanych leków oraz ewentualnych przeciwwskazań do przeprowadzenia badania rezonansu magnetycznego.

W przypadku niektórych badań MR podaje się środek kontrastowy, głównie dożylnie. W takim przypadku, tuż przed rozpoczęciem badania, pielęgniarka założy wenflon. Aplikowane przez nas środki kontrastowe należą do bardzo bezpiecznych, rzadko wywołują reakcje alergiczne.

2.
Badanie

Pacjent zostaje wprowadzony do specjalnego pomieszczenia przez osobę z personelu pracowni i poproszony o położenie się na wygodnym stole do badania, który następnie zostanie wsunięty do aparatu skanującego ciało pacjenta.

Personel medyczny obsługuje skaner i monitoruje badanie z sąsiedniego pomieszczenia oddzielonego szybą.

Badanie jest bezbolesne, zdarza się, że pacjenci mogą mieć nieprzyjemne odczucia związane z podaniem środka kontrastowego, ale nie jest to regułą. Nad pacjentem czuwa technik, lekarz i pielęgniarka, a ewentualne polecenia wydawane są przez mikrofon.

Większość badań MR trwa od 15 do 45 minut, w zależności od badanego obszaru oraz niezbędnej ilości uzyskiwanych obrazów, choć czasem badanie może trwać 60 minut i dłużej. Bardzo ważne dla pacjenta jest pozostanie w bezruchu w trakcie wykonywania badań.

3.
Po badaniu

Po badaniu z podaniem środka kontrastowego pacjent dla bezpieczeństwa jest proszony o spędzenie kilkudziesięciu minut na terenie pracowni. Jeśli nie wystąpią działania niepożądane, pacjent może opuścić teren placówki.

Pacjent proszony jest o wypicie po dwa litry płynu dziennie przez kolejne dwa dni, gdyż obfite spożywanie płynów ma na celu sprawne wydalanie środka kontrastowego z organizmu.

4.
Odbiór wyników

W rejestracji pacjent uzyska informację odnośnie terminu odbioru wyniku badania, które zostają oddane do opisu i konsultacji naszych specjalistów. Istnieje możliwość odebrania wyników osobiście lub za pośrednictwem innej osoby po wypełnieniu odpowiedniego upoważnienia. Wynik składa się z opisu lekarskiego oraz płyty, na której nagrane są obrazy MR wraz z opisem.

Możliwy jest również elektroniczny odbiór wyników.


Nasze urządzenia MR

 

We wszystkich naszych pracowniach gwarantujemy wysoką jakość sprzętu medycznego, umożliwiającego wczesną i dokładną diagnozę, co w konsekwencji jest podstawą do zaplanowania i podjęcia prawidłowego leczenia.

Pracownia Rezonansu Magnetycznego w Sosnowcu

Pracownia rezonansu magnetycznego Scanix w Sosnowcu wyposażona jest w nowoczesny, przyjazny pacjentom aparat MR SignaVoyager 1,5T o średnicy gantry aż 70 cm i pozwalający na wykonywanie badań pacjentom o wadze do max. 250 kg. Pozwala na uzyskanie obrazu badanych narządów w znacznie większej jakości oraz rozdzielczości. Nowoczesna konstrukcja aparatu umożliwia skrócenie czasu badania, co zdecydowanie zwiększa komfort pacjenta.

Pracownia Rezonansu Magnetycznego w Cieszynie

W naszej pracowni w Cieszynie wykorzystujemy Rezonans Magnetyczny HDxt  Optima 1.5T. Aparat wysokiej rozdzielczości, produkcji GE Healthcare pomaga zdiagnozować nawet najtrudniejsze przypadki.
Wśród wielu interesujących cech urządzenia, warto wymienić:

  • 1.5T magnes zapewniający pełne (48cm) pole widzenia.
  • Zastosowane technologie: m.in. optymalizacja anatomiczna dla uzyskania lepszego kontrastu obrazu, umożliwiają dokładną i szybką diagnozę.

Pracownia Rezonansu Magnetycznego w Mysłowicach

Aparat Optima MR 360 Advance 1.5 T  – to jeden z aparatów, który został opracowany na podstawie platformy wysokiej rozdzielczości. Jego prekursorskie rozwiązania techniczne pozwalają na wykonywanie szerokiego zakresu badań diagnostycznych takich jak:

  • mózgu,
  • rdzenia kręgowego,
  • jamy brzusznej,
  • kości i stawów,
  • miednicy małej.

Więcej opisów urządzeń z jakich korzystamy w naszych pracowniach, znajdziecie Państwo na stronach firmy GE Healthcare.


Zakres badań

Wykonywane badania MR

Rodzaj badania
MR mózgowia
MR przysadki
MR oczodołów
MR zatok obocznych nosa
MR twarzoczaszki
MR piramid kości skroniowych
MR szyi (nosogardziel, krtań, gardło)
MR jamy brzusznej
MR miednicy małej
MR kończyn (kości i stawy)
MR kręgosłupa (odcinek C, Th, L-S)
MR tkanek miękkich
MR gruczołu krokowego
Cholangiografia MR
Angiografia MR
Spektoskopia MR
Enterokliza
MR serca

Umów się na badanie

Zapisy na badania

Formularz

    Formularz kontaktowy dla Pacjenta

    Wypełnij formualrz i poczekaj na kontakt od nas

    Allianz
    ENEL-MED
    INTER
    INTERMED
    Polmed
    PZU
    Medicover