Badanie MR jest bezbolesne i nieszkodliwe dla organizmu. Badania MR stały się preferowaną metodą w diagnozowaniu wielu dolegliwości i zaburzeń dotyczących różnych części ciała. Pozwalają one uzyskać obrazy, które są w stanie wykazać różnice pomiędzy tkankami zdrowymi i zmienionymi chorobowo. Rezonans magnetyczny jest szczególnie przydatny w badaniach mózgu, rdzenia kręgowego, stawów, narządów jamy brzusznej, miednicy mniejszej, gruczołów piersiowych, naczyń krwionośnych i serca. Lekarze wykorzystują badania MR również do diagnostyki stwardnienia rozsianego (SM), a także badań kontrolnych pacjentów z SM. MR znacznie ułatwia także pracę chirurgów przygotowujących się do operacji, którzy mogą dokładnie zapoznać się z lokalizacją zmian. MR stanowi również skuteczne narzędzie w diagnostyce i leczeniu pacjentów onkologicznych, pozwalając na precyzyjne określenie umiejscowienia i rozmiarów guza.
1.
Przed badaniem
Prosimy zgłosić się na badanie 15 minut przed umówioną godziną w celu wypełnienia ankiety medycznej dotyczącej przewlekłych chorób, alergii, przyjmowanych leków oraz ewentualnych przeciwwskazań do przeprowadzenia badania rezonansu magnetycznego.
W przypadku niektórych badań MR podaje się środek kontrastowy, głównie dożylnie. W takim przypadku, tuż przed rozpoczęciem badania, pielęgniarka założy wenflon. Aplikowane przez nas środki kontrastowe należą do bardzo bezpiecznych, rzadko wywołują reakcje alergiczne.
2.
Badanie
Pacjent zostaje wprowadzony do specjalnego pomieszczenia przez osobę z personelu pracowni i poproszony o położenie się na wygodnym stole do badania, który następnie zostanie wsunięty do aparatu skanującego ciało pacjenta.
Personel medyczny obsługuje skaner i monitoruje badanie z sąsiedniego pomieszczenia oddzielonego szybą.
Badanie jest bezbolesne, zdarza się, że pacjenci mogą mieć nieprzyjemne odczucia związane z podaniem środka kontrastowego, ale nie jest to regułą. Nad pacjentem czuwa technik, lekarz i pielęgniarka, a ewentualne polecenia wydawane są przez mikrofon.
Większość badań MR trwa od 15 do 45 minut, w zależności od badanego obszaru oraz niezbędnej ilości uzyskiwanych obrazów, choć czasem badanie może trwać 60 minut i dłużej. Bardzo ważne dla pacjenta jest pozostanie w bezruchu w trakcie wykonywania badań.
We wszystkich naszych pracowniach gwarantujemy wysoką jakość sprzętu medycznego, umożliwiającego wczesną i dokładną diagnozę, co w konsekwencji jest podstawą do zaplanowania i podjęcia prawidłowego leczenia.
Pracownia Rezonansu Magnetycznego w Sosnowcu
Pracownia rezonansu magnetycznego Scanix w Sosnowcu wyposażona jest w nowoczesny, przyjazny pacjentom aparat MR SignaVoyager 1,5T o średnicy gantry aż 70 cm i pozwalający na wykonywanie badań pacjentom o wadze do max. 250 kg. Pozwala na uzyskanie obrazu badanych narządów w znacznie większej jakości oraz rozdzielczości. Nowoczesna konstrukcja aparatu umożliwia skrócenie czasu badania, co zdecydowanie zwiększa komfort pacjenta.
Pracownia Rezonansu Magnetycznego w Cieszynie
W naszej pracowni w Cieszynie wykorzystujemy Rezonans Magnetyczny HDxt Optima 1.5T. Aparat wysokiej rozdzielczości, produkcji GE Healthcare pomaga zdiagnozować nawet najtrudniejsze przypadki.
Wśród wielu interesujących cech urządzenia, warto wymienić:
- 1.5T magnes zapewniający pełne (48cm) pole widzenia.
- Zastosowane technologie: m.in. optymalizacja anatomiczna dla uzyskania lepszego kontrastu obrazu, umożliwiają dokładną i szybką diagnozę.
Pracownia Rezonansu Magnetycznego w Mysłowicach
Aparat Optima MR 360 Advance 1.5 T – to jeden z aparatów, który został opracowany na podstawie platformy wysokiej rozdzielczości. Jego prekursorskie rozwiązania techniczne pozwalają na wykonywanie szerokiego zakresu badań diagnostycznych takich jak:
- mózgu,
- rdzenia kręgowego,
- jamy brzusznej,
- kości i stawów,
- miednicy małej.
Więcej opisów urządzeń z jakich korzystamy w naszych pracowniach, znajdziecie Państwo na stronach firmy GE Healthcare.