3 DNI PRZED BADANIEM
3 dni przed planowanym badaniem nie należy spożywać sałatek jarzynowych, owoców pestkowych (np. winogron, kiwi, truskawek, malin, jeżyn, jagód, pomidorów), maku oraz pestek siemienia lnianego, pieczywa z całymi ziarnami zbóż – mogą one utrudniać prawidłową ocenę badania. Zalecana jest dieta lekka, kleiki, ryż, gotowane mięso i ryby, napoje niegazowane, klarowne, herbata, kawa (bez fusów).
1 DZIEŃ PRZED BADANIEM
W dniu poprzedzającym badanie można zjeść lekkie śniadanie, bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych oraz wczesnym popołudniem lekki, półpłynny posiłek (np. zupa, przecedzony bulion, ale nie barszcz czerwony). Od tego czasu nie wolno spożywać żadnych pokarmów. Można pić w dowolnej ilości niegazowane, klarowne napoje (woda, kawa bez mleka, herbata, soki owocowe bez pulpy owocowej). Około godziny 15:00 przygotować roztwór rozpuszczając każdą z 4 saszetek preparatu w 1 litrze wody (mineralnej niegazowanej lub przegotowanej i ostudzonej). Przygotowany roztwór należy wypić w przeciągu 4-6 godzin w tempie 1 szklanka co 15-20 minut. Od chwili rozpoczęcia przygotowania Fortransem nie należy już nic jeść. Można pić płyny klarowne, niegazowane do 2 godzin przed badaniem. Normalną reakcją w czasie przygotowania są liczne wypróżnienia (biegunka), pod koniec treścią płynną. Smak roztworu można poprawić dodając sok z cytryny. Dodatkowo można pić lekko osłodzoną herbatę z cytryną, sok jabłkowy lub z białych winogron. Płyny mogą być ciepłe. Osoby z chorobami wymagającymi stałego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroba serca, padaczka) powinny zażyć poranną dawkę leku popijając wodą. Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować sposób przygotowania do badania z lekarzem prowadzącym oraz poinformować o tym naszą rejestrację. Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą. Do pracowni najlepiej jest zgłosić się z osobą towarzyszącą.
Po zakończeniu badania w celu łatwiejszego wydalenia środka kontrastowego z organizmu zalecane jest spożycie napojów niesłodzonych w ciągu 24 godzin od wykonania badania. Również w tym przypadku ze względu na możliwość wystąpienia różnych chorób dodatkowych u danego pacjenta, wskazane jest skonsultowanie zaleceń dotyczących nawodnienia z lekarzem prowadzącym lub radiologiem w każdej konkretnej sytuacji.